Brno
Brno városát Csehország délkeleti részén találjuk. A második legjelentősebb Cseh város.
Győrtől autópályán két és fél óra alatt elérhető, érdemes legalább egy napos kirándulást tervezni a környékre.
Tulajdonképpen nem tudnék olyan kikapcsolódást megemlíteni, ami ne lenne a városban, vagy a környékén. Az állatkerttől kezdve, az Aquaparkon át, találunk itt szinte mindent. Van kaszinó, planetárium, kilátó, family-park, golf-klub, Army-park, MotoGP pálya és még sorolhatnám :)
Mi első körben a várát néztük meg.

špilberk várát a város közepén, egy dombon találjuk. Gyalogosan a domb aljától jóformán bárhonnan megközelíthető, a körülötte lévő parkot teljesen körbeszövik a kis utacskák. Mi a domb aljánál, a főút túloldalán egy parkolóházban hagytuk az autót, innen 10-15 perc alatt elértük a bejáratot. (Domini Park parkolóház, nem olcsó, de az autó legalább biztonságban van, 40Kc volt egy óra, Prágában 60Kc egy óra).
A várat a 13. században kezdték építtetni az akkori uralkodók, majd elkészülte után először királyi várként, és az őrgrófok székhelyeként szolgált.
A 15. században veszített a fontosságából, s az uralkodók sem tulajdonítottak túl nagy figyelmet neki, így Brno városának tulajdonába került.

Špilberk kulcsszerepet játszott a harmincéves háborúban. A cseh birtokfelkeléshez csatlakozó morvák egy részét a vár börtönébe zárták, s ennek következtében II.Ferdinánd vissza is vette a várostól 1621-ben. A vár rossz állapota ellenére kiállta a többszörös svéd haderő három hónapig tartó ostromát, s ez nagyban hozzájárult a háború fordulópontjához. A császár tisztában volt Špilberk stratégiai fontosságával, ezért jelentős erőforrásokat fektetett az újjáépítésébe. A következő száz évben fokozatosan építették át barokk erőddé. II.József uralkodása alatt a Habsburg-monarchia egyik legkeményebb börtöneként vonult be a történelembe. Ettől számítva már politikai foglyok is megfordultak a várban. Noha nem a kazamatákban, hanem a felsőbb szinteken lévő fűthető cellákban.
Több, magyar jakobinus fogoly is a vár "vendégszeretetét" élvezhette, erről bővebben olvashatunk az egyik híres rab naplójában: Kazinczy Ferenc: Fogságom naplója.

Az erőd felszámolása I.Bonaparte Napóleon császárnak köszönhető, aki megparancsolta, hogy számolják fel a vár stratégiai részeit, több bástyát, kutat, fegyverraktárt. A következő csaknem száz évben újra a hadsereg foglalta el a várat. 1862-ben a vár ismét Brno tulajdonába került, azzal a kikötéssel, hogy lejtőin közparkot alakítanak ki. A világháborúk alatt börtöncelláit ismét használatba vették.
1960-tól a várban található a Brünni Városi Múzeum, ahol azóta is kiállítások tekinthetők meg. 1980-tól a vár általános rekonstrukciója zajlik.
Leglátogatottabb része a kazamaták.

A várat elhagyva érdemes a belváros felé venni az irányt, ahol még rengeteg régi épület várja a látogatókat. A kapucinusok kriptájában számtalan mumifikálódott kapucinust láthatunk. Ide karácsony és húsvét kivételével bármikor mehetünk, a belépő 120 Kč, fotózási engedély +30 Kč.
Egy újabb emelkedőn megcsodálhatjuk a Szent Péter és Pál-katedrálist. A székesegyház több része is látogatható, a tornyokba 130 lépcsőn kapaszkodhatunk fel, a kincstárban gyönyörű relikviákat csodálhatunk meg, s a kápolnában megtekinthetjük az ébenfából készült reneszánsz oltárt.
Harangjai nem délben, hanem 11 órakor kondulnak meg, ezzel emlékeznek meg a város sikeres védelméről a svédek elleni 30 éves háború során.

Rövid Brnoi látogatásunk után mi Prága felé vettük az irányt, a következő cikk erről fog szólni :)