Tátika vára

Tátika vára a Balaton-felvidéken található, feltehetően az egyik legrégebben épült magánvár Magyarországon. A Keszthelyi-hegység bazalthegyén található várrom a 13. században épült.

A várhoz egy meredek, ámde csodás ösvényen jutottunk fel. Magát a várat egész végig nem lehetett látni, már-már azt hittük, hogy rossz úton járunk, mikor végre elénk tárult a várfal. A látvány csodálatos volt! Mind a táj, mind a várrom lenyűgöző látványt nyújtott. Ajánlom mindazoknak, akik szeretik a gyönyörű magaslatokat, és nem riadnak vissza az emelkedő megmászásától sem.

Egy kis történelem: 1248-ban Árpád-házi IV.Béla király parancsára elkobozták a várat a Tátika nemzettségtől,s a veszprémi püspöknek adták. Zlaudus egyházfő azonban nem tartotta eléggé biztonságosnak, így a Várhegy csúcsán egy új kővárat emeltetett. Zlaudus püspök ebben az új rezidenciájában hunyta le örökre a szemét 1262-ben. Kapzsi rokonsága azonnal rátelepedett a várbirtokra, amit csak később kapott vissza az egyházmegye. 

A várnak számos tulajdonosa volt a 14. századtól, többek között a Kőszegi nemzetség, Károly Róbert, Lackfi család, Gersei Pethő család, valamint a veszprémi püspökség is igényt tartott rá.

A 16. században már jelentéktelen, magánkézben lévő várnak számított. 1589-ben egy török csapat miután kifosztotta, felgyújtotta az épületeket. 1703-ban hadgyakorlat során ismét a tűz áldozatává vált. 

Látogatásunk során épp zajlottak a restauráló munkálatok. Idén nyáron újra ellátogatunk ide, és meglátjuk, mennyit változott egy év alatt.